piątek, 3 sierpnia 2012

Wiatraki prądotwórcze


Elektrownia wiatrowa
Elektrownia wiatrowa to zespól urządzeń (wiatraków), których celem jest dostarczenie energii elektrycznej. Jest to jeden z wielu dostępnych sposobów na otrzymywanie prawie darmowej energii elektrycznej nie niszcząc środowiska naturalnego. Do produkcji takiej energii nie jest wymagane żadne paliwo kopalniane. Jest to w 100% ekologiczny sposób pozyskiwania energii nie tylko elektrycznej (popularne wiatraki często były wykorzystywane na farmach rolniczych do pompowania wody albo zasilania innych urządzeń tam wykorzystywanych). Przy tzw. farmach wiatrowych, które są coraz częściej spotykane także w Polsce, można spotkać małe przydomowe elektrownie wiatrowe. Są to wiatraki o poziomej lub pionowej osi obrotu i mocy do 10kW (niektórzy producenci oferują nawet 20kW). Przydomowe wiatraki prądotwórcze to nie tylko sposób, na otrzymanie darmowej i czystej energii ale również sposób na zarabianie pieniędzy – nadwyżki energii można sprzedawać.

Przydomowe elektrownie wiatrowe
Korzystanie z przydomowej elektrowni wiatrowej wspomaga system centralnego ogrzewania czy cieplej wody. Znacznie ogranicza zużycie konwencjonalnych nośników energii – oleju opalowego, gazu, węgla czy energii elektrycznej. Równocześnie zmniejsza sie emisja CO2 do atmosfery.
Dzięki zainstalowaniu malej elektrowni wiatrowej – w postaci wiatraka prądotwórczego, w pobliżu domu mamy własne, niezależne źródło energii, z którego mógł być, w razie potrzeby, zasilane różnego rodzaju odbiorniki. Bardzo dobrze sprawdzają sie do zasilania domów odpowiednio ocieplonych, które potrzebują niewielkie ilości prądu.

Taka mała elektrownia wiatrowa może dostarczać prąd na potrzeby odbiornika wydzielonego, czyli działającego niezależnie od sieci energetycznej. Może to być:
o    obwód wydzielony – zazwyczaj niskonapięciowy, który działa niezależnie od pozostałej instalacji elektrycznej w domu;
o    cala instalacja domowa – odłączana jest od sieci na czas korzystania z energii wytworzonej przez przydomowa elektrownie.

Przydomowe elektrownie wiatrowe działają wtedy, gdy wieje wiatr. Instaluje sie w nich jeden z dwóch rodzajów prądnic. Elektrownie z prądnica prądu stałego mogą zasilać obiekty, jeżeli są one wyposażone w regulator napięcia oraz akumulatory do gromadzenia energii.
Natomiast elektrownie wyposażone w prądnice małe, trójfazowe musza mieć falownik aby dostarczać prąd przemienny.

Ze względu na moc elektrownie wiatrowe dzieli sie na:
o    mikroelektrownie wiatrowe – są to modele poniżej 100 W mocy. Najczęściej używane są do ładowania baterii akumulatorów, które stanowią zasilanie obwodów wydzielonych. Takie mikroelektrownie można także wykorzystywać do zasilania np. pojedynczych lamp lub nawet poszczególnych pomieszczeń czy urządzeń;
o    małe elektrownie wiatrowe – maja moc od 100 W do 50 kW. Zapewniają energie elektryczna w pojedynczych gospodarstwach domowych czy w niewielkich firmach. Bardzo znane są elektrownie 3-5 kW. Ich moc wspomagana energia zgromadzona w akumulatorach często wystarcza do zasilania oświetlenia, układów pompowych, sprzętu czy artykułów gospodarstwa domowego;
o    duże elektrownie wiatrowe – charakteryzują sie mocą powyżej 100 kW. Przede wszystkim stosowane sa do wytwarzania prądu, który sprzedawany jest sieci elektroenergetycznej.
Aby wybrać najdogodniejsze miejsce do zainstalowania wiatraków, można posłużył sie atlasami oraz mapami wietrzności. Jednak warto wiedzieć, ze w regionie uważanym za bezwietrzny, budowa malej elektrowni wiatrowej, może okazać sie opłacalna. Jednak umiejscowienie przydomowego wiatraka powinno być za każdym razem dobierane do lokalnych warunków i poprzedzone badaniami wietrzności w danej okolicy. Ilość produkowanej energii elektrycznej przede wszystkim zależy od prędkości wiatru. Warto wiedzieć, ze im wyżej jest usytuowany wiatrak, tym produkcja energii jest większa.

Wiatraki prądotwórcze
Najczęściej wiatraki umieszczane są obok domu, na masztach, które osadzone sa w gruncie. Male wiatraki mogą być także instalowane na dachach domów. W takim przypadku, konstrukcja dachu powinna być przystosowana do takiego obciążenia.
Turbiny wiatrowe mogą być montowane na niezależnych masztach z odciągiem lub na więzach osadzonych w fundamencie.
Domowe turbiny wiatrowe, które zostały osadzone na więzach z fundamentem, traktowane sa jako obiekt budowlany i podlegają prawu budowlanemu. Dlatego tez do budowy takiego wiatraka potrzebne jest zezwolenie na budowę.

Na terenie gminy Lubraniec znajduje się wiele wiatraków prądotwórczych, oto zdjęcia niektórych z nich.







Kasia Mielcarek

Dofinansowania


W naszej gminie jest możliwość uzyskania wielu dofinansować z funduszy Unii Europejskiej np. aby  otrzymać Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy czy dotacje dla mikroprzedsiębiorców.
Centrum Technologii Informacyjnych e-Misja w okresie od 1.01.2011 r. do 31.03.2012 r. realizowało projekt "e-pracownik", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu przeprowadzono szesnaście bezpłatnych szkoleń z zakresu podstaw obsługi Internetu. Ich ukończenie daje możliwość uzyskania bezpłatnie certyfikatu ECDL e-Obywatel honorowanego w całej Europie
W okresie od kwietnia do marca 2012 r. w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu, Świeciu, Brodnicy, Wąbrzeźnie, Radziejowie, Tucholi, Chełmży, Rypinie, Golubiu-Dobrzyniu, Kowalewie Pomorskim, Łasinie, Jabłonowie Pomorskim odbyło się 40 godzin praktycznych zajęć stacjonarnych oraz 20 godzin szkolenia e-lerningowe. W bezpłatnych szkoleniach mogły wziąć udział osoby pracujące w mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwie, zatrudniającym od 1 do 250 pracowników.

W ramach projektu organizatorzy zadbali o profesjonalne przeprowadzenie zajęć w salach komputerowych, pracę każdej osoby na oddzielnym komputerze, podręczniki, materiały szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu,  poczęstunek i napoje podczas przerw oraz miłą i bezstresową atmosferę.

Centrum Technologii Informacyjnych e-Misja jest organizacją pozarządową, która podejmuje działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji informatycznych mieszkańców regionu. Od 2007 roku przeprowadziła 48 szkoleń, w których wzięło udział 500 osób. Stowarzyszenie ma więc duże doświadczenie w tym zakresie. Ponadto organizowane kursy cieszą się dużym uznaniem wśród uczestników.


Kasia Mielcarek