piątek, 27 lipca 2012

Aktywizacja bezrobotnych...


Aktywizacja bezrobotnych w Lubrańcu
Bezrobocie stanowi jeden z najtrudniejszych problemów społeczno-gospodarczych. Część ludzi jest zdolna do pracy i deklaruje chęć jej podjęcia. Mało miejsc pracy uniemożliwia jednak zatrudnienie wszystkich bezrobotnych.
Osoby dotknięte powyższym problemem nie mają stałego zajęcia i tym samym prawa do zasiłku. Szczególnie świadczeniobiorcy, korzystający regularnie z pomocy społecznej, od 1. lutego 2012 roku mieli możliwość podjęcia prac społecznie użytecznych. Wybrane osoby za przepracowaną godzinę otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6,80 zł (netto). Do ich obowiązków należą wszelkiego rodzaju kwestie porządkowe i pomocnicze, tj. odśnieżanie chodników, dbanie o utrzymanie czystości i estetykę miasta. Według zasad tego programu osoby zakwalifikowane mogą świadczyć pracę 1 raz w tygodniu i nie więcej niż 4 razy w miesiącu.
Przyznanie pracy oprócz pozyskiwania własnych środków finansowych, miało również mobilizować i zachęcać osoby do poszukiwań stałego zajęcia. Skutkiem odmowy przyjęcia pracy jest wykreślenie z rejestru bezrobotnych i jest podstawą do nieprzyznania zasiłku z opieki społecznej. 

Roboty Publiczne
Jedną z aktywnych form walki z bezrobociem są roboty publiczne. Celem robót publicznych jest zachęcenie bezrobotnego do dalszego poszukiwania pracy, a także uniknięcie zjawiska bezrobocia długookresowego.
Z dniem 14 kwietnia 2012 na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy we Włocławku na okres 5,5 miesiąca przyjęto do pracy w ramach robót publicznych 50 osób bezrobotnych.
Do zadań tej grupy należeć będzie w szczególności modernizacja budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lubrańcu, ulepszanie nawierzchni chodnika dla pieszych nad Dunajem, przystosowanie budynku OHP na mieszkania komunalne, modernizacja chodników w miejscowości Kłobia i Zgłowiączka

Prace Społecznie Użyteczne
Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, nieposiadające prawa do zasiłku i korzystające ze świadczeń z Pomocy Społecznej mogą zostać skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych.
Ma to na celu oprócz zapewnienia osobom bezrobotnym możliwości uzyskania minimalnych przynajmniej środków do życia uwzględniając dobro społeczności lokalnych i potrzebę aktywizacji osób bezrobotnych także zdyscyplinowanie bezrobotnych i ograniczenie możliwości wykonywania przez nich pracy „na czarno”.



Kasia Mielcarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz