sobota, 14 lipca 2012

Młodzieżowe Centrum Kariery


Młodzieżowe Centrum Kariery w Lubrańcu prowadzi zajęcia dla beneficjentów z projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Tematami spotkań jest m.in. analiza własnych umiejętności i predyspozycji zawodowych.

Każdy z nas ma określone preferencje zawodowe oraz określoną sferę zainteresowań. Predyspozycje zawodowe częściowo uwarunkowane są genetycznie, a także spowodowane są wpływami środowiska (rodzina, szkoła). Młodzi ludzie pierwsze decyzje dotyczące wyboru zawodu muszą podjąć dość wcześnie, najczęściej po ukończeniu gimnazjum. Wtedy większość zastanawia się nad wyborem szkoły średniej, w kolejnym etapie nas przedmiotami zdawanymi w czasie egzaminu maturalnego, następnie nad wyborem studiów wyższych czy pracą i źródłami zatrudnienia.

Współczesny rynek pracy bardzo często wymaga od nas kolejnych, ważnych decyzji dotyczących podniesienia kwalifikacji lub zmiany zawodu.

Dokonując analizy własnych predyspozycji zawodowych, na wstępie musimy określić swoje mocne i słabe strony, kwalifikacje, które już zdążyliśmy nabyć i możemy wykorzystać w przyszłej pracy. Po dokonaniu takiego bilansu należy wyznaczyć sobie cel zawodowy, następnie zebrać informacje  na temat rynku pracy, sporządzić profesjonalne dokumenty aplikacyjne oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.


Ja także uczestniczyła w warsztacie z zakresu poradnictwa zawodowego pt.: „VADEMUCUM KARIARY” zorganizowane w Młodzieżowym Centrum Kariery w Lubrańcu w okresie od 21.04.2011 r. do 30.08.2011 r.
Program warsztatu obejmował:
- „Poznajemy świat zawodów”
- „Określanie predyspozycji zawodowych”
- „Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia”
- „Aktywne poszukiwanie pracy”
- „Dokumenty aplikacyjne”
- „Autoprezentacja i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”


Podczas zajęć wykonywaliśmy różne ćwiczenia oraz rozwiązywaliśmy testy mające na celu określenie predyspozycji zawodowych poprzez poznanie siebie, swoich zdolności i zainteresowań. Świadomość własnych zdolności i ograniczeń jest bardzo istotne w podejmowaniu decyzji dotyczących własnych przyszłości edukacyjno-zawodowych.

Organizatorzy:
- Kapitał Ludzki – Narodowa Strategia Spójności
- OHP
- Unia Europejska – Europejski Fundusz Społeczny

Więcej informacji tutaj.

Oto zdjęcia z naszych zajęć:




Kasia Mielcarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz