piątek, 27 lipca 2012

Termomodernizacja budynków szkół w Kłobi i Zgłowiączce

Milena Małkowska






Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 - 2013
Oś priorytetowa 2. Zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska
Działanie 2.3 Rozwój infrastruktury w zakresie ochrony powietrza
Termomodernizacja budynków szkół w Kłobi i Zgłowiączce”

Przedmiot projektu dotyczy budynków Zespołu Szkół w Kłobi i Publicznej Szkoły Podstawowej w Zgłowiączce.
Kompleks budynków ZS w Kłobi składa się z budynku głównego szkoły (z piwnicą, parterem i I piętrem), dwukondygnacyjnego łącznika pomiędzy budynkiem szkoły a salą gimnastyczną i sali gimnastycznej. W szkole znajduje się: 11 sal lekcyjnych, 2 sale komputerowe, 1 sala biblioteczna, 1 sala na potrzeby świetlicy, 1 pomieszczenie biurowe oraz 1 sala gimnastyczna z zapleczem. Budynek wykonany jest w technologii tradycyjnej. Dach wielospadowy pokryty jest dachówką. Poddasze nie jest użytkowane. Ściany zewnętrzne budynków wykonane są z cegły.
W budynku szkoły oraz sali gimnastycznej znajduje się instalacja grzewcza z grzejnikami żeliwnymi i rurowo - żebrowymi w układzie dwuprzewodowym z rozdziałem dolnym, o obiegu wymuszonym. Źródłem ciepła dla istniejącej instalacji jest zlokalizowana w budynku szkoły kotłownia olejowa. W obiekcie zamontowane są 2 kotły na olej opałowy.
Budynek szkoły podstawowej w Zgłowiączce zlokalizowany jest na działce o nr ewidencyjnym 59/2, stanowiącej własność Gminy i Miasta Lubraniec. Jest to budynek 2 - kondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Znajduje się w nim: 7 sal lekcyjnych, 2 sale komputerowe, 1 sala biblioteczna, 1 sala na potrzeby świetlicy, 1 pomieszczenie biurowe oraz 1 sala gimnastyczna. Budynek wykonany jest w technologii tradycyjnej. Dach wielospadowy pokryty jest dachówką. Poddasze nie jest użytkowane. Ściany zewnętrzne budynków wykonane są z cegły.
W budynku szkoły oraz sali gimnastycznej znajduje się instalacja grzewcza z grzejnikami żeliwnymi i rurowo - żebrowymi w układzie dwuprzewodowym z rozdziałem dolnym, o obiegu wymuszonym. Źródłem ciepła dla istniejącej instalacji jest zlokalizowana w budynku szkoły kotłownia olejowa. W obiekcie zamontowane są 2 kotły na olej opałowy.
Pod względem ochrony cieplnej obiekty te nie spełniają warunków techniczno- budowlanych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a zwiększone wytwarzanie energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku powoduje wzrost emisji szkodliwych gazów i pyłów występujących przy jej produkcji (pyły, dwutlenek siarki).

Zakres projektu obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych budynków, docieplenie stropów szkół, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę instalacji c.o.
W budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zgłowiączce wykonane zostanie:
- docieplenie ścian i stropu,
- docieplenie posadzek parteru w części niepodpiwniczonej budynku,
- wymiana drzwi wejściowych do budynku (okna zostały już wymienione),
- wymiana instalacji c.o.
W budynku Zespołu Szkół w Kłobi zaplanowane zostało:
- docieplenie ścian i stropu,
- wymiana 3 drzwi wejściowych do budynku,
- wymiana 18 okien i 4 do pomieszczeń piwnicznych (pozostałe okna zostały już wymienione).
Wykonanie prac termomodernizacyjnych zmniejszy zapotrzebowanie na energię cieplną.
Zmniejszy się tym samym ilość opału konieczna do ogrzania budynków.
Wykonanie tej inwestycji poprawi jakość środowiska naturalnego, gdyż zostanie ograniczona ilość zanieczyszczeń (pyłu i dwutlenki siarki) emitowanych do powietrza w związku z ogrzewaniem budynków szkolnych.
Termomodernizacja pozwoli także na redukcję energii cieplnej, przedostającej się przez nieszczelne przegrody budowlane do atmosfery. Ponadto dzięki pracom w zakresie wymiany i poprawy stanu technicznego instalacji c.o. w budynku szkoły w Zgłowiączce zmniejszą się straty ciepła na przewodach oraz ryzyko wystąpienia awarii systemu. Wizualnym efektem przeprowadzonych robót będzie stanowić poprawiona estetyka obiektów, szczególnie w odniesieniu do elewacji i stolarki okiennej.
Inwestycja w trakcie realizacji


.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz